Krew ratuje życie

Utworzono dnia 26.04.2021

„Oddając krew, ratujesz życie!”

24 kwietnia nasi wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu Zuzanna Sagan z kl. VIIIb , Wiktoria Kostrzewa i Maciej Mańko z kl. VIIIa spotkali się przy Miejskim Centrum Kultury w Piaskach z honorowymi krwiodawcami, którzy czekali na oddanie krwi. Poprosili te wspaniałe i ofiarne osoby, aby podzieliły się swoim doświadczeniem. Większość osób już wcześniej oddawała krew, pierwszy raz nawet w 1988 roku i oddają krew regularnie, ale byli tez tacy, którzy przyszli pierwszy raz. Poczuli się zachęceni ideą pomocy innym, a także akcją promocyjną naszego MCK w Piaskach obok którego stał specjalnie przystosowany do tego celu autobus. Krew można oddać w specjalnym punkcie albo w szpitalu. Krwiodawcy zapewniali, że oddanie krwi nie boli,  czuje się jedynie lekkie ukłucie. Trzeba się jednak do tego momentu przygotować, jedząc lekkie śniadanie, odpowiednio się nawadniając i dbając o swoje zdrowie. Przed oddaniem krwi zostaje przeprowadzone badanie i wtedy można zostać zakwalifikowanym. Najciekawsze były odpowiedzi na pytanie Jak można zachęcić innych do wzięcia udziału w tej akcji. „ Jest to po prostu pomoc innym”” Mam pewność, że pomagam innym, ale być może i sobie, bo może też kiedyś będę potrzebować krwi”” W głównej mierze nie chodzi tutaj o korzyści, ani żadne w sumie z tego nie wynikają. Tutaj bardziej chodzi po prostu o pomoc drugiemu człowiekowi.” Rodzice naszej jednej wolontariuszki są także honorowymi krwiodawcami i zachęcali gorąco  do oddawania krwi, ponieważ  „to szczytny cel, który może uratować życie”. Cieszymy się, że w naszej społeczności piaseckiej jest tak wielu honorowych krwiodawców.