Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Piaskach

Pomoc pedagogiczna

Utworzono dnia 27.03.2020

Czym jest koronawirus i czym grozi spotkanie z nim?

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy ?

Sytuacja w Polsce i na  świecie w związku z rozprzestrzeniającym się wirusem jest bardzo dynamiczna i niepokojąca. Docierają do nas wszystkich różne informacje na temat konsekwencji zarażenia wirusem. Dorośli są często sami przerażeni i czują się bezradni, zwłaszcza że nie ma jeszcze szczepionki, czy leku, który powodowałby natychmiastowe wyleczenie lub ochronę. Docierające do nas różne informacje powodują często chaos w naszym myśleniu i niepokój. Zastanówmy się jak może to oddziaływać na nasze dzieci, które z tego co dzieje się na świecie rozumieją mniej niż my dorośli, nie rozumieją także niektórych określeń medycznych czy wręcz konieczności podjętych działań przez służby medyczne. Może to wzbudzać u dzieci poczucie zagrożenie i obniżać ich poczucie bezpieczeństwa. Wskazanym jest, aby dzieciom wyjaśnić, co się obecnie dzieje. Sposób komunikacji i treści, które chcemy im przekazać powinny być dostosowane do ich poziomu rozumienia. Proponuję zatem Państwu (w załączeniu) książeczkę, którą napisała kolumbijska psycholog Manuela Molina Cruz. Polską wersję przygotował zespół Mamy Projekt. Opowiadanie zostało przetłumaczone na kilka języków, w tym polski.

 Treść dostępna: www.mamyprojekt.pl/koronawirus oraz na stronie www.mindheart.co/descargables

Nie miejmy obaw, że już tyle wiemy, bo ciągle my i nasi uczniowie słyszą wciąż informacje na temat koronawirusa . Jeśli to możliwe Drodzy Rodzice zobaczmy te treści razem z dziećmi. Dodatkowy stres i negatywne emocje nie są potrzebne. Trzymajmy się razem. Miłej lektury.

W razie pytań zawsze służę pomocą i radą – kontakt do mnie poprzez e - dziennik oraz maila: pedagogszkolny77@wp.pl

                Towarzyszą nam wszystkim negatywne emocje związane z aktualną sytuacją. Strach i lęk przed nieznanym jest rzeczą naturalną. Nie pozwólmy, aby te uczucia zdominowały nasze myśli. Nie dajmy się negatywnym myślom - walczmy z nimi… a jeśli to niemożliwe, to chociaż oswajajmy je.

Kilka rad dla uczniów jak się nie dać:

1. Powiedzieć o swoim strachu komuś bliskiemu, który wszystko wyjaśni i pomoże.

2. Przytulić się do kogoś.

3. Zjeść coś słodkiego (oczywiście z umiarem!!!). 

4. Rozmawiać z innymi osobami o czymś przyjemnym.

5. Bawić się, żartować.

 6. Myśleć pozytywnie, w końcu się to skończy - będzie 'happy end'.

 

Z wyrazami szacunku - pedagog szkolny Joanna Zawadzka

                      

Biuletyn Informacji Publicznej

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 364

W poprzednim tygodniu: 631

W tym miesiącu: 2240

W poprzednim miesiącu: 2522

Wszystkich: 156537